Osobný odber tovaru je možný nasledovne: Pondelok: 8:30 - 14:00 Utorok: 8:30 - 14:00 Streda: 8:30 - 14:00Štvrtok: 8:30 - 14:00 Piatok: 8:30 - 14:00 Platba možná iba v hotovosti. Pred príchodom volať aspoň 30. min vopred.Pre tovar si môžete prísť osobne na odberné miesto.Adresa...
viacVšetko o strave pre psov
Hneď ako si domov prinesiete svojho psa začnete riešiť jeho kŕmenie. Výber toho správneho krmiva je dôležitý pre jeho ďalší život. Krmivo má veľký vplyv na jeho zdravie a kondíciu. Vieme, že to nie je jednoduché a preto vám prinášame malý návod.
-
Kŕmenie a výživa psíka
Zdravie psíka, dobré trávenie, lesklá srsť, celkový vzhľad, pohyb, hmotnosť sú faktory, ktoré výrazne ovplyvňuje správna výživa.
Ako teda správne kŕmiť psa?
Máme na výber viac možností. Všetky majú svoje výhody, ale aj nevýhody.
Poďme si teda predstaviť najzákladnejšie rozdelenie krmiva pre psov:
- Prvá metóda: BARFOVANIE (BARF) Bones And Raw Food (kosti a surová potrava)
Hlavnou výhodou je to, že sa viac približuje k prirodzenej strave psov. Nevýhodou je to, že potrebujete mať aspoň základné znalosti o výžive psov. Medzi ďalšie nevýhody patrí cena pretože keď chcete používať kvalitné suroviny a doplnky výživy nie je to úplne lacná záležitosť.
V našej ponuke nájdete doplnky k BARFu:
https://www.najlepsiekrmivo.sk/kategoria/barf/
- Druhá metóda ako kŕmiť psa je kŕmenie psa vareným mäsom a zeleninou.
Je to podobná metóda ako BARF čo sa týka výhod a nevýhod, hlavný rozdiel je v tom že mäso sa varí aby sa zničili baktérie a prípadné parazity.
- Ďalšou metódou ako kŕmiť psa je mokrá strava t.j. konzervy.
Konzervy rozdeľujeme na mäsové konzervy a kompletné konzervy. Kompletné konzervy obsahujú všetko čo pes potrebuje, naopak mäsové konzervy je dobré kombinovať napríklad zo zeleninou. Výhodou pri tomto kŕmení je chutnosť nevýhodou vyššia cena.
V našej ponuke nájdete iba kvalitné konzervy aj v BIO kvalite:
https://www.najlepsiekrmivo.sk/kategoria/pre-psov/krmivo-pre-psov/konzervy-pre-psov/
- Najpoužívanejšou metódou na kŕmenie psov je používanie granulovaných krmív (granule).
Granule pre psov môžeme rozdeliť na suché (extrudované), polosuché, za studena lisované a pečené.
Keď sa rozhodnete kŕmiť svojho psa granulami najdôležitejšie je samotné zloženie a kvalita použitých surovín. Kvalitná výživa je pre psa veľmi dôležitá. Vďaka kvalitnému kŕmeniu vieme potlačiť určité zdravotné problémy, predchádzať ochoreniam a hlavne zdravou stravou zvyšujeme kvalitu a dĺžku života.
Nekvalitné granule majú negatívny vplyv na zdravie psa (rôzne alergie, citlivé trávenie, zápal uší, choré kĺby a podobne.) Je na vás aké granule si nájde váš pes v miske.
- Extrudované granule
Ten typ granúl sa spracováva pri vyšších teplotách, aby sa zahubili všetky parazity, baktérie. Výhodou extrudovaných krmív je že rozkladá škroby, nevýhodou je že prichádza ku strate vitamínov, vitamíny sa do granúl väčšinou pridávajú po skončení výrobného procesu. Extrudované krmiva (granule) sú najrozšírenejšie s pomedzi všetkých typov kŕmenia.
V ponuke máme veľký výber kvalitných a zdravých granúl, stačí si vybrať:
https://www.najlepsiekrmivo.sk/kategoria/pre-psov/krmivo-pre-psov/granule-pre-psov/
- Pečené granule
Výhodou pečených granule je to že sa spracovávajú pri nižších teplotách, ale samotný výrobný proces je dlhší. Keďže neprichádza k úplnému stlačenie väčšinou takéto granule obsahujú väčšie množstvo škrobu, aby sa granula nerozpadla.
- Polosuché granule
Hlavná výhoda polosuchých granúl je vyššia chutnosť, treba však dávať pozor na spôsob konzervácie. Tento typ granúl má kratšiu dobu exspirácie. Tak isto treba dávať pozor, či je do krmiva pridávaná voda, alebo je vlhkosť granúl zabezpečená vlhkosťou zo samotného mäsa. Tento typ granúl sa suší pri izbovej teplote, takže všetky živiny sú zachované.
V našej ponuke nájdete polosuché granule tej najvyššej kvality:
- Granule za studena lisované
Takto spracované granule nie sú vytavené tak vysokým teplotám. Aby takéto granule držali svoj tvar je potrebné použiť väčšie množstvo rastlinnej zložky.
-
Zloženie granúl pre psov
V krmivách pre psov sú jednotlivé zložky uvádzane zostupne (teda zložka, ktorá je na prvom mieste je v granuliach obsiahnutá v najväčšom množstve).
Zloženie krmiva pre psov môžeme rozdeliť na dve časti:
Samotné zloženie, kde sú uvedené samotné zložky krmiva a na deklarovanú analýzu krmiva kde sú uvedené jednotlivé výživové hodnoty. Deklarovaná analýza krmiva je pre orientáciu v krmive rovnako dôležitá ako samotné zloženie krmiva. Deklarovaná analýza zloženia vám ukáže koľko dané krmivo obsahuje bielkovín, tukov a ďalších látok. Zloženie krmiva vám ukáže aké suroviny boli použité pri výrobe. Zloženie a deklarovaná analýza sú spolu prepojené a fungujú ako celok. Analýza ukazuje absolútne hodnoty napr. bielkovín (buď sú živočíšne alebo rastlinné) preto je dôležité pozrieť na zloženie, ktorý zdroj bielkovín dané krmivo obsahuje.
-
Čomu sa radšej vyhnúť
V dnešnej dobre nájdete na trhu množstvo krmív pre psov, ktoré sú pre psov potencionalne nebezpečné alebo nevhodné. Samozrejme záleží od ceny krmiva. Rada economy (zvyčajne nájdete v supermarketoch) budú určite suroviny, ktoré nie sú pre psov úplne vhodné. Keď hľadáte kvalitné a výživné krmivo je veľa suroví, ktorým by ste sa mali vyhnúť. Medzi zložky, ktoré sú najviac nevhodné pre psov patria chemické látky, chemické konzervanty BHA, BHT. Medzi ďalšie nevhodné zložky ktoré by kvalitné krmivo pre psov nemalo obsahovať patria hydrolyzované bielkovinové koncentráty, ktorých úlohou je nahradiť množstvo mäsa v krmive. Koncentráty obsahujú veľké množstvo bielkovín a vďaka tomu nemusí výrobca pridať toľko mäsa. Pri stredne kvalitných krmivách sa ako zdroj sacharidov môžu vyskytovať lacné obilniny ako kukurica alebo pšenica. Obilniny spôsobujú potravinové alergie, a pre psov sú ťažšie stráviteľné.
-
Čo je naopak v krmive pre psov vhodné
Veľmi dôležité pri krmive pre psov je používať kvalitné suroviny. Veľa krát je kvalita vstupných surovín dôležitejšia ako zloženie. Ďalej je to spracovanie vstupných surovín. Čím menej sú vo výrobnom procese suroviny spracované tým lepšie. Takže vždy je lepšie vybrať napr. zemiaky namiesto zemiakovej múčky, alebo sušené mäso skôr ako múčku.
Môžeme povedať, že medzi základné rozdelenie krmiva patria bielkoviny tuky a sacharidy. Bielkoviny môžu byť buď živočíšne alebo rastlinné. Keďže pes je z historického hľadiska mäsožravec je dôležité, aby živočíšne bielkoviny boli zastúpené v dostatočnom množstve. Tak ak je na prvých miestach zastúpené čerstvé mäso, sušené mäso alebo múčka vieme, že sa jedná o kvalitné krmivo.
Ako zdroj sacharidov sa dnes často používajú sladké zemiaky alebo proso. Medzi ďalší kvalitný zdroj sacharidov môžeme pripadať ja ryžu (pokiaľ nie je pes alergický). Určite ste sa už stretli s krmivom, ktoré je úplne bez obilnín. Označuje sa ako Grain Free. Keďže neobsahujú lepok sú vhodné hlavne pre psov s potravinovými alergiami.
-
Ako zistím, že môjmu psovi granule sadli?
Prvým znakom sú pevné, tmavé výkaly zodpovedajúceho množstva. Tým sa čiastočne uistíte, že kŕmenie je dobre stráviteľné. Po dlhšej dobe (6-8 týždňov) sa prejavia ďalšie viditeľné účinky - lesklá srsť, dobrý stav kože bez lupín, psychická pohoda zvieraťa. Pes je živý, plný energie a vyzerá dobre. Ak budete s granulami spokojní (predovšetkým teda pes), značku nemeňte.
-
Kedy krmivo radšej zmeniť?
V prípade, že pes neprospieva (má zažívacie problémy, zlú kvalitu srsti, lupiny, veľa stolice svetlej farby atď.), je na mieste značku zmeniť. Prechod vykonávajte postupne po dobu cca 10 dní. Prvý deň dajte psovi len trochu nového krmiva (cca 20% nového a 80% pôvodného), ďalšie dni jeho pomer postupne zvyšujte.
Ak ste už našli "svoju" značku, ktoré psovi vyhovuje, potom nie je vhodné ju meniť. Naopak je lepšie u overenaj značky zostať. Každé krmivo sa totiž najefektívnejšie spracúva po určitej dobe návyku, preto striedanie granúl spôsobom, že každý týždeň dáme psovi novú príchuť, aby mu lepšie chutilo, nie je na mieste. Môže sa stať, že pes po nejakej dobe začne granule odmietať, potom mu ich skúste ochutiť napríklad lososovým olejom alebo lyžicou konzervy, ktorá ich preronia. Niektorí psi zase odmietajú jesť suché granule, ale zvlhčené ich prijímajú bez problémov. Zvlhčené granule tiež lepšie rešpektujú fyziológiu psa, pretože uľahčujú prehĺtanie. Na tomto mieste je vhodné upozorniť, že krmivo obsahujúce probiotiká by už nemalo prechádzať ďalšie tepelnou úpravou (preliatiu horúcou vodou a pod.), Aby sa priaznivé mikroorganizmy nezničili.
Veríme, že si vyberiete správnu výživu pre vášho psíka a verte, že on vám to 100 násobne vráti.
zdroj: internet